Our range of products include marble kaal bhairav statue, marble radharani statue, marble durga devi statue, marble god statue, mahadev marble statue and marble musak statue.
₹ 25400 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| God Name | Kali Mata Statue |
| Suitable For | Temple |
| Size | 1 feet |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Black Marble |
| Weight (Kg) | 25 KG |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Oval |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | No |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Care Instruction | Wipe With Soft Wet Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
₹ 35500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Vietnam Marble |
| Mudra | Blessing |
| Tree Included | No |
| Swing (Jhula) Included | No |
| Cow Included | Yes |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
₹ 25600 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| God Name | Durga Statue |
| Suitable For | Temple |
| Size | 15 inch |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 25 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | No |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Care Instruction | Wipe With Soft Wet Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| God Name | Ganesh Statue |
| Suitable For | Temple |
| Size | 2 feet |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Black Marble |
| Weight (Kg) | 30 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | No |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Sitting |
| Care Instruction | Wipe With Soft Wet Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| God Name | Ganesh Statue |
| Suitable For | Temple |
| Size | 9 INCH |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 8 KG |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Sitting |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | White Marble |
| Other Features | With Nandi |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Type | With Calf |
| Suitable For | Temple |
| Color | White |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Country of Origin | Made in India |
| moq | 1 |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 feet |
| Color | White |
| God Name | Shiva Statue |
| Suitable For | Temple |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 30 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1.5 feet |
| Color | White |
| God Name | Buddha Statue |
| Suitable For | Temple |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 15 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | No |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Care Instruction | Wipe With Soft Wet Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| Marble Type | White Marble |
| Statue Form | Sai Baba With Singhasan |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | White Marble |
| Mudra | Meditation |
| Other Features | With Nandi |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1.5 feet |
| Color | White |
| God Name | Hanuman Statue |
| Suitable For | Temple |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 10 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 feet |
| Color | White |
| God Name | Hanuman Statue |
| Suitable For | Temple |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 15 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Sitting |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2.5 feet |
| Color | White |
| God Name | Shiva Statue |
| Suitable For | Office |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 20 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Height | 1.5 |
| Length | 8 inch |
| Design | meditation |
| Usage/Application | Decoration |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1.5 feet |
| Color | White |
| God Name | Shiva Statue |
| Suitable For | Temple |
| Usage/Application | Worship |
| Marble Type | Makrana Marble |
| Weight (Kg) | 15 kg |
| Finish | Super Fine |
| Appearance | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Handcrafted | Yes |
| Crack Proof | Yes |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Sitting |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 Feet |
| Color | Multicolor |
| Suitable For | Office |
| God Name | Fiber Shiva Statue |
| Weight (Kg) | 15 kg |
| Finish | Glossy |
| Base Shape | Square |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Sitting |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Suitable For | Home |
| Color | Multicolor |
| Posture | Sitting |
| Statue Form | Left Trunk Ganesha |
₹ 40500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 Feet |
| Color | Grey |
| Suitable For | Office |
| Finish | Polished |
| God Name | Fiber Shiva Statue |
| Weight (Kg) | 15 kg |
| Base Shape | Square |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Sitting |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
₹ 40500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| God Name | Fiber Radha Krishna Statues |
| Weight (Kg) | 8 KG |
| Finish | Painted |
| Base Shape | Square |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Standing |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Office |
| God Name | Fiber Shiva Statue |
| Weight (Kg) | 12 kg |
| Finish | Painted |
| Base Shape | Square |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Posture | Sitting |
| Care Instruction | Wipe With A Dry Cloth |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | White Marble |
| Mudra | Playing Flute |
| Tree Included | No |
| Swing (Jhula) Included | No |
| Cow Included | No |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | Black |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Black Marble |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
₹ 45000 / IDOL Get Latest Price
| Size | 5 Feet |
| Marble Type | White Marble |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Suitable For | Office |
| Size | 2 Feet |
| Color | White |
| Marble Type | White Marble |
| Posture | Sitting |
| Statue Form | Left Trunk Ganesha |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 Feet |
| Color | White |
| Suitable For | Temple |
| Marble Type | Makrana Marble |
₹ 20100 / pair Get Latest Price
| Size | 8 inch |
| Color | White |
| Suitable For | Home |
| Marble Type | White Marble |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Form | Family |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Brand | JaipurCrafts |
| Weight | 7 kg |
| Height | 18 |
| Material | Polyresin |
| Surface Treatment | Painted |
| Dimensions | 16 x 16 x 16 cm |
| Manufacturing Method | Molded |
| God Idol Type | Durga |
Jyoti Sharma
Manyawar Exports
Plot No. 18, Krishna Nagar Ext, Kartarpura
Jaipur - 302006, Rajasthan, India